Cestovinová zmyslová nádoba

V rannom veku sú pre dieťa dôležité hry, do ktorých môže zapájať svoje zmysly. Najlepšie sa dieťa učí vtedy, keď môže všetko chytiť, ochutnať, ovoňať, vidieť alebo počuť. Preto existuje mnoho hier a aktivít, ktoré pomáhajú deťom spoznávať okolitý svet. 

Jednou z takýchto aktivít ja zmyslová nádoba. Deti milujú nádoby naplnené ryžou, cestovinou, kukuricou,  kameňmi, vodou, papierom, slamkami, fazuľou alebo lístím. Keď im dáte k tomu pár ďalších pomôcok ako napríklad poháriky, formičky, mištičky, pinzetu alebo naberačky, tak môžu začať  veselo objavovať a so všetkým narábať. 

Pre deti je zaujímavé, keď môžu niečím naberať cestovinu a presýpať ju z jednej nádoby do druhej. Alebo objavovať koľko ryže sa zmestí do malej nádobky. Umiestňujú malé objekty do malých otvorov a rozvíjajú si tým jemnú motoriku. Prelievajú, presýpajú a rozvíjajú si tým koordináciu očí a rúk. Pri hre s týmito materiálmi si deti budujú zručnosť a svaly, ktoré budú potrebovať pri písaní. 

Naplnená nádoba vždy vyvolá zaujímavú diskusiu (pokiaľ už deti vedia hovoriť). Deti sa pýtajú na veci v nádobe a aj samé vymýšľajú, čo sa s nimi dá robiť. Učia sa nové pojmy a slová.

Veci z nádoby nevyhadzujte, dajú sa použiť aj pri iných aktivitách. Nič nevýjde nazmar. Deťom nevadí, keď sa s niečím hrajú aj viackrát. Pri hraní sa s tým istým materiálom, určite vymyslia niečo nové. 

Dôležité pravidlo
Nikdy nenechávajte svoje dieťa bez dozoru. Hlavne malé deti, kde hrozí nebezpečenstvo prehltnutia malých predmetov. 

Cestovinová zmyslová nádoba 
Po veľkom úspechu  Ryžovej zmyslovej nádoby, som urobila druhú, ale cestovinovú. Dala som do nej veci, ktoré som našla doma. Nič zložité, nič náročné. Na rozdiel od prvej, ktorá bola modrá, táto bola ladená do žlta.

Čo je v nádobe:
  • tvrdé cestoviny - rúrky a kolienka
  • plastové sitko
  • plastová nádoba na výrobu ľadu
  • plastová myštička
  • šnúrky do topánok
  • drevené gorálky
  • prasiatka
  • drevená pinzeta
  • kartónová škatuľa od ryže (Obalila som ju bielym papierom. Urobila som do škatule malé dierky, tak aby sa cez ne dali vkladať cestoviny. Vyzdobila som ju prasiatkami a geometrickými tvarmi.)
Bola to zábava, ktorú som vyťahovala z komory aj niekoľko dní po sebe. 


Skúšali ste už robiť niekedy zmyslovú nádobu?

1 comments:

Eva povedal(a)...

Dobry vecer,

chcela by som sa spytat, kde sa daju zohnat take drevenne pinzety.

Dakujem

Eva

Zverejnenie komentára