Koleso farieb

Existujú detské knižky, ktoré pomáhajú deťom naučiť sa identifikovať farby. Aj my máme takých pár. Niektoré sú jednoduché, iné sa už venujú aj miešaniu farieb. Knižky sme si čítali už niekoľkokrát a deti teoreticky pochopili, že zmiešaním farieb môžu vzniknúť nové farby. Človek sa však najlepšie učí tym, že si veci vyskúša sám.  

Tak sme sa dostali k výrobe kolesa farieb. Vyrábala som ho spolu so Stelkou, kým jej brat zatiaľ staval autíčka a lietadlá z lega. Samozrejme očkom pokukoval a bol zvedavý, čo robíme. 

Asi by bolo zbytočné len tak dieťaťu vysvetľovať, čo sú to základné a vedľajšie  farby. Vďaka tomuto názornému kolesu sme si to mohli ukázať a presvedčiť sa na vlastné oči, že to čo písali v knihách je pravda. 

Postup:
  1. Vystrihnúť kruh z papiera a nalepiť ho na kruh z kartónu (náš má priemer 33 cm).
  2. Rozdeliť kruh na 6 rovnakých častí.
  3. Vymaľovať farbami najprv len 3 časti kruhu - 3 základné farby modrá, červená, žltá.
  4. Vymaľovať aj zvyšné časti kruhu. Miešať pôvodné základné farby a vytvárať tak vedľajšie farby - zelenú, oranžovú a fialovú. 
  5. Po zaschnutí farieb sme priraďovali  a  naliepali rôzne farebné drobnosti  (gorálky, gombíky, krepový papier, priadza, zvieratká z machovej gumy, filzové písmenká a číslice) na farby na kruhu. 
Robotu sme si rozdelili na dva dni. Na jedenkrát bolo toho dosť pre 3 a 1/2 ročné dieťa. 0 comments:

Zverejnenie komentára