Čistenie mincí

Už veľakrát som mala v ruke 1 a 2 centové mince. Všimla som si, že niekedy sú krásne lesklé, inokedy sú zas tmavé ako keby boli špinavé. Vôbec nie som chemik a až nedávno som zistila, že je za tým chemická reakcia. Dobrý dôvod na to, aby sme si opäť urobili pokus.

Prečo mince tmavnú
1 a 2 centové mince sú vyrobené z ocele a pokovované meďou. Vplyvom vzduchu a vlhkosti tmavnú. Toto stmavnutie chráni mince pred zhrdzavením. Aké jednoduché! V tom je celá záhada. 

Trochu odbornejšie povedané mince pokovované meďou vystavené veľa rokov účinkom kyslíka, oxidu uhličitého a atmosferickej vlhkosti sa poťahujú vrstvou zeleného zásaditého uhličitanu meďnatého, nazývaného tiež medenka.

Deti nezaujíma veľmi teória okolo pokusov alebo chemické vzorce. Najradšej niečo robia, aby na vlastné oči mohli vidieť chemické reakcie.

Preto sme zobrali špinavé (už po správnosti zoxidované) mince a vložili sme ich do vopred pripraveného roztoku. 

Roztok na čistenie mincí
  • 1/4 šálky octu
  • 1 čajová lyžička soli
Pokus robíme s mincami s nominálnou hodnotou 1 a 2 centy. 
Roztok dobre premiešame a vkladáme do neho mince. 

Vložením mincí do roztoku sa stane to, že kyslý ocot v reakcii so soľou odstránia uhličitan meďnatý, ktorý vznikol na minciach. 

Mince po vyčistení.

Nestačilo nám vyčistiť pár centov, ktoré som našla v peňaženke. Čistili sme aj iné staré mince, ktoré mám doma odložené.

Roztok fungoval aj na tieto mince, ale nebolo to už tak dobre viditeľné ako na tých centoch.


Deťom sa pokus páčil, pretože vyzeral súčasne ako kúzlo. Mince sa zázrakom v roztoku zmenili.

0 comments:

Zverejnenie komentára