Ako po tvorení s deťmi menej upratovať

Tiež radi tvoríte, ale neradi upratujete? 

Tvorivé a maliarske aktivity s deťmi sú spojené s upratovaním. Čím menšie deti, tým viac upratovania. Niektorých rodičov to odradí natoľko, že s deťmi takéto aktivity radšej ani nerobia. 

Ja napríklad nemám rada kriedu. Pamätám si kúdol prachu, ktorý sa tiahol triedou, keď spolužiaci utierali tabuľu suchou handrou. Od vtedy kriedu nemusím a preto nemajú deti doma tabuľu, na ktorú sa dá písať kriedou. Krieda je len na von. 

Veľkému neporiadku sa dá častokrát jednoducho zabrániť. Stačí dať na stôl obyčajné noviny alebo igelit a upratovania je menej. Na niektoré aktivity to nestačí a tak sme začali používať plastové tácky. Tento zlepšovák som odkukala z montessori pedagogiky, kde deti tácky bežne používajú. Zistila som, že je to praktické a uľahčuje mi to upratovanie. 

Keď niečo robíme, väčšina neporiadku zostane na tácke. Tácku s neporiadkom zoberiem preč a môžeme robiť hneď niečo ďalšie.

Deti majú tácky radi. Berú si ich, keď sa chcú hrať s vodou alebo s niečím sypkým. Naučili sa, že tácka je priestor, kde môžu pracovať aj s "nebezpečnými" materiálmi. 

Namiesto toho, aby som im zakazovala robiť zaujímavé veci, začali sme používať tácky. Takto sú spokojné deti aj ja. Tácka v akcii.0 comments:

Zverejnenie komentára