Tangram

Je to jedna z najpopulárnejších hier na svete, preto ju určite zoženiete v obchode alebo cez internet.  Ja som si ju vyrobila doma. 

K jej výrobe som sa dostala vďaka zaujímavej aktivite s názvom Výmena vrecúškových aktivít pre deti.  Organizovala ju Lucia z českej stránky Růst společně

Princíp celej výmeny spočíva v tom, že niekoľko mám sa dá dokopy a dohodnú sa, že každá vyrobí nejakú hru alebo aktivitu pre dieťa. Podľa toho koľko mamičiek sa dohodne, toľko kusov danej aktivity musí každá mamina vyrobiť.

Konkrétne v našom prípade, sa dalo dokopy 23 mamičiek, takže úlohou každej bolo urobiť 23 kusov jednej aktivity pre dieťa vo veku 3 - 6 rokov. Aktivity sa nakoniec povymieňali a každá mamina  dostala 22 iných aktivít a jednu tú svoju. 
Ako to celé dopadlo a aké aktivity to vlastne boli vám napíšem v niektorom ďalšom príspevku. Máte sa na čo tešiť. :)

Teraz pár informácií k samotnej hre Tangram, ktorou som do výmeny prispela ja. 

Tangram pochádza z Číny a v preklade znamená Sedem doštičiek zručnosti. V Európe sa stala hra veľmi populárna v 19. storočí a potom ešte počas 1. svetovej vojny. Je to najpopulárnejšia transformačná hra na svete.
  • pomáha rozvíjať a skúmať rôzne matematické koncepty ako zlomky, zhoda, symetria, obvod a geometrické tvary
  • stimuluje vizuálno-priestorové schopnoti mysle
  • deti skúmajú vlastnými rukami a zapájajú do toho myseľ a učia sa
  • podporuje kreatívne myslenie
  • podnecuje k podstupovaniu rizika, pretože deti vedia, že neexistuje len jedna správna cesta (napríklad nie všetky deti budú robiť toho istého psa)
  • stimuluje schopnosť učiť sa
  • je to zábava
Takto som pri výrobe hry postupovala ja. 


Na výrobu tangramu som použila penovú gumu. Kúpila som si formát A3 a ten som rotačným nožom narezala na menšie štvorce o veľkosti 15 x 15 cm. Pri rezaní mi pomáhal manžel, aby sa penová guma nepohybovala.


Takto vyzerá rozrezaný štvorec. Vzniklo 5 trojuholníkov, 1 štvorec a 1 kosodĺžnik. Princíp hry spočíva v tom, že z týchto jednotlivých častí sa skladajú obrazce. Skladá sa podľa predlohy alebo podľa vlastnej fantázie. Na obrázok musí byť použitých všetkých 7 častí.  Jednotlivé časti sa nesmú prekrývať, iba dotýkať. 


K tangramu som priložila zalaminované predlohy. V skutočnosti ich existuje viac ako 6500 a stále vznikajú nové. Mnoho z nich sa dá nájsť na internete.


Každý tangram musel mať svoje vrecúško. Ja som ušila 23 kusov, na každy tangram jedno. Na odkladanie a lepší poriadok vo vrecúškových aktivitách dobre poslúži aj zip lock vrecko.


Obsah vrecúška: tangram, predlohy, papierik s informáciami o hre


Naplnené vrecúška, prichystané na odoslanie. 


2 comments:

Lenka Jetenska povedal(a)...

Moc děkuji za úžasnou inspiraci! Mám velkou chuť něco zkusit :-)

Majka povedal(a)...

Určite treba:) Držím palce.

Zverejnenie komentára