Morská príšera


Ako malá som často pozerávala prírodopisné filmy. Mala som ich rada a stále mám. Teraz ich už pozerávam aj s mojími deťmi. Aj oni ich majú radi. Nielen filmy, ale aj všetky knihy o zvieratách. 

Najzaujímavejšie sú samozrejme živé zvieratká. Preto sme si domov kúpili aspoň jednu rybu. A pretože deti majú zvieratká radi, často si ich doma aj vlastnoručne vyrábame

Keď sme sa minulý týždeň pustili do výroby týchto chytľanov, netušila som, že budú takí úžasní. Majú všetky vlastnosti, ktoré mám na detských projektoch rada. Sú veľkí, farební a z jednoduchých materiálov alebo z odpadu

Prvýkrát som sa dočítala na internete, že toto zviera sa volá po slovensky chytľan. Neviem o ňom nič, preto som si pár informácií našla na internete. 

Len pre zaujímavosť. 

Chytľan obrovitý alebo ináč nazývaný kalmár obrovitý alebo aj krak obrovský je najväčší bezstavovec na svete. Môže vážiť až 20 ton.  Podobne ako chobotnice a sépie dokáže meniť farbu. Chytľani žijú v moriach vo veľkých hĺbkach, kam sa ľudia len ťažko dostanú a preto sa o nich hovorí aj ako o morských príšerách.  


A teraz k samotnej výrobe chytľanov. :)


Odstrihla som z rolky papiera štyri kusy a deti ich pomaľovali temperovými farbami. Na každého chytľana treba dva kusy papiera.


Na chápadlá sme použili bublinkovú fóliu, krepový papier a papier, ktorý bol v krabici od topánok. Na obrovské oči sme použili papierový kartón od vajíčok. 
Vystrihnutých chytľanov som zlepila lepiacou pištoľou. Chápadlá som prilepila na okraj vnútornej strany papiera. Tiež lepiacou pištoľou, aby dobre držali. 


Hotový chytľan sa dá navliecť na ruku a dá sa s ním hýbať. Popritom mu pekne plápolajú chápadlá. 


Stelka zistila, že sa dá navliecť aj na hlavu. :)


Alebo nosiť ako čiapka. :)

Pozerávate s deťmi prírodopisné filmy?


0 comments:

Zverejnenie komentára