7 spôsobov ako naložiť s detskými maľbami a kresbami

Moje deti radi kreslia. Niekedy to vyzerá, ako keby sa cez detskú izbu prehnal "kresliaci uragán". Jediné, čo po ňom ostane je kôpka pokreslených papierov, tupé pastelky a spokojné deti.  

8 samostatných výkresov, ktoré nakreslil Oskarko (6 ročný) v priebehu jedného kresliaceho sedenia.

Mám rada všetky tie spontánne kresby, domy a stromy, autá a rakety, mačkopsov a jašterice s krídlami.  Ale čo s nimi, keď ich je už pekná kopa a ďalšie k nimi pribúdajú?

Všetky ich odložiť nemôžem a uvedomujem si, že o niekoľko rokov bude zaujímavých len pár z nich. Tak ako z detí aj z detských obrázkov sa treba tešiť teraz. Kresby a maľby, ktoré ostanú budú už len spomienky.

Preto som sa rozhodla, že budem triediť detské obrázky nasledovne.

1. Daruj starým rodičom, tetám, ujom, učiteľom, kamarátom

Doma sa tešíme z nakreslených a namaľovaných obrázkov, tak prečo neurobiť radosť aj druhým. Prekvapenie v poštovej schránke alebo darček v podobe detskej kresby určite poteší. 


2. Zarámuj

Detské obrázky sú hotové skvosty a bola by škoda neurobiť si z nich dekoráciu bytu. Obrázky v rámikoch môžete po čase meniť.

Pekná ukážka zarámovanej detskej tvorby. (Peden'splace blog)


3. Použi na ďalšie tvorenie

Farebné detské obrázky sa dajú ešte strihať, lepiť, skladať a prerábať do úplne nových výtvorov. Napríklad použiť ich ako baliaci papier alebo obrázky do detskej izby.4. Naskenuj alebo odfoť a ulož do počítača

Tu nemusím robiť úzky výber a veľmi triediť. Do počítača sa toho zmestí veľa. Môžete použiť skener. Ja používam fotoaparát. Obrázky odfotím, spracujem a ukladám prehľadne do jedného súboru v počítači. Výhodou digitálneho spracovania je, že si tvorbu mojich detí môžem pozrieť kdekoľvek, nie len doma. A môžem ju ukázať aj iným ľuďom, napríklad čitateľom tohto blogu.
Po nafotení môžu ísť obrázky do zberu a nezaberajú doma miesto. 

Ak fotíte veľa telefónom, tak môžete využiť dve aplikácie, ktoré sú určené na ukladanie detskej tvorby. Jedna sa volá Artkive a druhá Art my kid made .


5. Vystav 
(napríklad na chladničku, magnetickú tabuľu alebo na korkovú nástenku)

Domov sme si kúpili veľkú magnetickú tabuľu. Je to vynikajúca vec. Má mnohostranné využitie. Slúži nám ako miesto na vystavovanie obrázkov, písanie a kreslenie fixkami alebo na hranie sa s magnetkami.
Z vystavených obrázkov sa nejakú dobu tešíme a po čase ich triedim, aby som urobila priestor novým. Niektoré zahadzujem a niektoré odkladám do škatule s názvom "Detská tvorba Oskarko a Stelka" (viac v bode č. 6).
Ďalšie tipy na vystavovanie detskej tvorby6. Odlož do škatule 

Na odkladanie detskej tvorby sa mi osvedčila škatuľa od čižiem. Je veľká, takže sa do nej zmestia aj obrázky formátu A3. Nedávam do nej všetko, pretože by som potrebovala takých škatúľ niekoľko. Dávam tam len to, čo je podľa mňa najlepšie.

A moje kritériá sú:
  • pri pohľade na obrázok sa usmejem
  • obrázok je spätý s určitým vekom dieťaťa
  • obrázok bol robený ako darček pre mňa alebo manžela
Tu si môže stanoviť kritériá každý sám.

Skôr ako odložím obrázok do škatule napíšem na neho meno dieťaťa, dátum a popíšem, čo je na obrázku nakreslené. Častokrát sa pýtam detí. Ich popis obrázku býva niekedy veľmi zaujímavý.7. Zahoď

Toto je asi najťažšia úloha pre rodiča.
Deti kreslia, maľujú a vyrábajú preto, lebo ich to baví a majú z tejto činnosti radosť. Nie preto, aby si niečo odložili do škatule alebo šuflíka. Deti baví proces tvorby a tešia sa na každý nový obrázok alebo techniku, ktorú môžu vyskúšať.
Nemajte preto výčitky svedomia, keď tvorba vašich detí končí v smetnom koši. Kresliace a maľovacie dobrodružstvá vašich detí tým nekončia.
Vytvorte deťom vhodný priestor na kreslenie a maľovanie, dajte im k dispozícii dostatok materiálu na tvorenie a o nové obrázky nikdy nebude núdza.  

Ak považujete tieto tipy za užitočné, dajte vedieť o nich ďalej.
Máte vlastné skúsenosti a tipy ako nakladať s detskými kresbami a maľbami? 0 comments:

Zverejnenie komentára