Čo sa deje hlboko pod morskou hladinou?

Dostala sa mi do rúk kniha Hlbokomorské rozprávky. Nebola to náhoda. Odporučila mi ju kamarátka. Knižku som kúpila a s deťmi sme si ju prečítali. Milo ma prekvapila. 

Za projektom Hlbokomorské rozprávky sa skrývajú dve Slovenky. Monika Kompaníková, ktorá knihu napísala a Veronika Holecová, ktorá knihu ilustrovala. Monika Kompaníková je už známa svojim románom Piata loď. Veronika Holecová je mladá ilustrátorka, toto je jej prvá kniha pre deti.

Kniha sa skladá zo šiestich rozprávok, ktoré na seba nadväzujú. Dej sa odohráva hlboko pod morskou hladinou. Je tam tma, ale aj napriek tomu tam vládne čulý ruch. Všetky živočíchy sa museli životu hlboko v mori prispôsobiť. Tak isto aj dve hlavné postavy ryba Biba a had Rado. Ich stretnutie je náhodné. Skamarátia sa a zistia, že si môžu vzájomne pomôcť. Ako? To sa dočítate v knihe. :-)

Nakoniec som uvítala siedmu poslednú rozprávku s názvom "Malý atlas hlbokomorských živočíchov". Obsahuje základné informácie o spomenutých morských tvoroch.

Do detskej knihy určite patria ilustrácie. Je nimi popretkávaná celá kniha.  Sú veľké, priťahujú detskú pozornosť a dopĺňajú text. Mňa najviac zaujali ilustrácie kreslené perokresbou. Kresby sú detailné až realistické a humorné súčasne. Niekedy sú doplnené krátkym textom. 

Kniha je pre všetky deti, ktoré majú radi more a zaujímajú sa o všetko čo sa v ňom odohráva. Nie je vhodná pre úplne malé deti. Mojim deťom sa veľmi páčila (4½ ročná a 7 ročný). 

Má veľký formát, v ktorom je dostatok priestoru na ilustrácie a text. Čitateľ je vtiahnutý do hlbokomorského sveta nielen textom, ale aj rôznymi vizuálnymi prvkami. Celý text je napísaný tmavomodrou farbou. Niektoré strany sú tiež tmavomodré.  Vystihujú  prostredie, v ktorom sa kniha odohráva. Mňa kniha zaujala, už  len keď som si v nej listovala. 

Vydavateľstvom Artforum vydalo knihu v roku 2013. 

Ktorá detská kniha vás v poslednej dobe zaujala? 


0 comments:

Zverejnenie komentára