Miesto pre deti určené na tvorenie

Detská izba prechádza u nás neustálymi zmenami. Ide to s vekom detí a ich záujmami. Niečo do nej pribudne, niečo odbudne, niečo zmení svoje miesto. 

Aby sme sa v kope vecí nestratili, snažím sa, aby deti nemali toho v izbe viac ako potrebujú. Každá vec má svoj "domov", kde býva a kam sa vracia. To môže byť polička, škatuľa, plastová nádoba, zásuvka, stôl alebo sklenená fľaša. Aj keď deti zabudnú trvalý pobyt nejakej hračky, viem im ju rýchlo pripomenúť. :) Chápem, že upratovanie nie je zábavná aktivita. Dá sa uľahčiť a spríjemniť tým, že veci sú dobre zorganizované. Tu platí pravidlo, že veci majú slúžiť nám a nie my veciam. 

Hádam neodmysliteľnou súčasťou detskej izby je miesto, kde môžu deti kresliť, maľovať, lepiť, strihať alebo písať. U nás doma je to náš starý jedálensky stôl, ktorý nemáme teraz kam dať, tak sme ho umiestnili do detskej izby. Deti majú na ňom dostatok priestoru na svoje tvorivé aktivity. 

Na našom stole sa nachádzajú malé zásuvky na pečiatky, farby, voskovky, pastelky a rôzne drobné kancelárske potreby. Obľúbené sú fixky, preto ich majú deti v košíčkoch stále po ruke. Zásuvky na boku sú určené na farebné papiere,  na čisté papiere, predlohy na kreslenie a hotové alebo ešte nedokončené kresby. Každé z detí má svoju vlastnú zásuvku na kresby. 

Povrch zásuviek slúži aj na odkladanie už hotových výtvorov. Sú tam len tie najobľúbenejšie alebo najnovšie. Staré veci musia urobiť miesto novým. Stôl sa nesmie zmeniť na skladisko. 

V detskej izbe sme mali vždy nejaký stôl. Keď boli deti malé bol menší, aby sa im pri ňom pohodlne sedelo. Stôl v detskej izbe nie je len výsadou školákov. Malé deti tvoria najradšej mimo stola a mimo detskej izby. Netreba to vzdávať a treba im ponúkať nové aktivity práve na stole. A ešte lepšie, keď sa k nim pridáte aj vy, aby tam nesedeli sami. Stôl sa tak stane miestom, na ktorom sa dejú zábavné a zaujímavé veci. 
Iné inšpiratívne miesta na tvorenie pre deti. 

foto: ciburbanity2 comments:

Sofí Dupkalová povedal(a)...

Super nápady :3

Majka povedal(a)...

veru, radost tvorit :-)

Zverejnenie komentára