Recept na modelovaciu hmotu

Mám nový recept. Recept na modelovaciu hmotu.  Nič pre mlsné jazýčky, ale zato niečo pre neposedné ručičky. 

Do výroby modelovacej hmoty som nezapojila deti, lebo som si povedala, že to najprv vyskúšam sama. Zopakovať si to potom môžeme kedykoľvek. 

Do nádoby som dala len dve ingrediencie:
  • 2 odmerky kukuričného škrobu 
  • 1 odmerka tekutého PVA lepidla (lepidlo na báze polyvinyl acetátu) 
Miešala som  rukou dovtedy, kým nevzniklo cesto. Aj keď sa to najprv podobalo na nepodarok, miešala som ďalej. Cesto sa mi zdalo suché, tak som pridala ešte trochu lepidla. 

Keď sa lepidlo poriadne spojilo s kukuričným škrobom, vyvaľkala som hmotu na papieri na pečenie. Potom som sa pustila do vykrajovania. Do mojich vykrojených srdiečok, motýlikov a kvietkov som robila ešte dierky špajľou. Plánovala som ich zavesiť na nitku ako reťaz alebo na krk ako prívesok. 

Hmota dosť rýchlo schla. Zvyšky, ktoré vznikli pri vykrajovaní som opäť vymiesila s trochou lepidla a vyvaľkala.

Z hotových motýlikov, srdiečok a kvietkov som nakoniec odstránila suchým štetcom drobné zvyšky modelovacej hmoty a nechala som všetko vyschnúť.  

Na druhý deň som sa spoločne so Stelkou pustila do ozdobovania. Použili sme len fixky. Išlo to veľmi dobre, povrch bol príjemne hladký. V tejto fáze sa dá experimentovať a použiť na ozdobovanie farby alebo trblietky. Prípadne prestriekať hotové veci priesvitným lakom. 

Pokus sa vydaril. S hmotou sa dá skutočne kreatívne vyšantiť. Fáza výroby je však podľa mňa určená pre dospelých a fáza ozdobovania už aj pre deti. 

Celé mi to pripomínalo modurit, ktorý som mala v rukách naposledy ešte niekedy na základnej škole. 








2 comments:

zuzi povedal(a)...

Majka, kde mam hladat to lepidlo, v normal/obyc papiernictve som take nenasla :) Dakujem

Majka povedal(a)...

Ja by som poskusala este v Baumaxe alebo Hornbachu. Toto moje lepidlo som uz kupila davnejsie a teraz neviem poradit kde.
Niekto to vyskusal teraz s Duvilaxom (nejake beznejsie a znamejsie lepidlo) a vraj to funguje. Vraj sa moze zdat hmota redsia, tak treba pridat skrob. :)

Zverejnenie komentára