Prvé pokusy s FIMOM

Rada tvorím a vždy sa poteším, keď spoznám niekoho s rovnakou záľubou. Cez prázdniny som sa zoznámila s Petrou. Petra nielenže rada tvorí, ale má aj internetový obchod s materiálom na tvorenie www.tvorivymaterial.sk

Vo svojom obchodíku ponúka napríklad filc alebo populárne washi pásky. Mňa najviac zaujala široká ponuka modelovacej hmoty FIMO. Veľa som už o FIME počula. Videla som čo všetko sa z neho dá vyrobiť, no zatiaľ som ho ešte neskúšala. Teraz sa mi naskytla príležitosť. Dostala som pár farebných kúskov na vyskúšanie (výsledok nájdete ďalej v príspevku).

Obsah špeciálnej zásielky som si chcela v kľude vychutnať, preto som čakala na vhodnú chvíľu. A dočkala som sa. Deti neboli doma a ja som sa pustila do testovania. 

Pripravila som si hladkú pracovnú plochu a rôzne nástroje, ktoré by sa mi mohli hodiť (malé skrutkovače, nožík na rezanie, špáratko). Pracovať s FIMOM je zábava, ale chce to hlavne skúšať a skúšať. Čím viac, tým lepšie. Výsledkom môjho tvorenia boli korálky. Samozrejme v pláne som mala úplne niečo iné. Na druhý deň s deťmi som už bola o niečo múdrejšia.


FIMO je v podstate taká lepšia plastelína. Deťom som preto nemusela vysvetľovať, čo majú robiť. Vždy sa radi hrávali s plastelínou. Aj keď, čím sú starší, tým je ich záujem o plastelínu menší. FIMO  ich zaujalo a videli v ňom nové možnosti tvorenia. Práca s modelovacou hmotou rozvíja u detí ale aj dospelých zručnosť, tvorivé myslenie a kreativitu. A to sa mi na ňom páči. 

Konkrétne FIMO kids je dobré pre deti, pretože je mäkšie ako ostatné druhy FIMA a vďaka tomu sa s ním ľahko pracuje. FIMO má na rozdiel od plastelíny inú zaujímavú vlastnosť - dá sa piecť. 

Využili sme to a vyrobili sme si jednoduché sovičky. Hotové výrobky sme dali upiecť na 30 min. pri teplote 110°C. Z hotovej fimovej sovičky môže byť pekný darček v podobe brošničky, prívesku alebo magnetky. Radosť bola veľká a deti dostali chuť na ďalšie tvorenie. 

Presvedčila som sa, že modelovacia hmota FIMO nie je len pre zručných výrobcov šperkov a ozdôb, ale aj pre deti. Určite stojí za vyskúšanie. 

Kladné stránky FIMA kids
 • existuje veľa farieb a niektoré sú aj so zaujímavými efektami (trblietky)
 • mäkké a ľahko tvarovateľné
 • nelepí sa na ruky (ani po dlhšej manipulácii)
 • nedrobí sa
 • je bez zápachu
 • nevysychá (stačí skladovať zabalené v priesvitnej fólii)
 • nič nevyhodíte (kým to neupečiete, môžete s ním pracovať stále)
Záporné stránky FIMA kids
 • cena
 • po pracovaní s tmavšími farbami si treba umyť ruky (ušpinili by ste si farby bledšie)
 • pracovnú plochu treba vopred pripraviť a potom aj upratať (tak ako pri každej tvorivej činnosti)
 • s hotovými výrobkami treba manipulovať opatrne (môžu sa zlomiť)

Máte už program na daždivé jesenné dni? Mám pre vás tip. Vyskúšajte FIMO! :-)

Veľký výber modelovacích hmôt FIMO nájdete na stránke www.tvorivymaterial.sk.

 FIMO liquid na obrázku sa mi ešte nepodarilo otestovať. 

0 comments:

Zverejnenie komentára